Beszabályozás:
A rendszer megfelelő tervezése és kiépítése után a következő lépés a rendszer beszabályozása. Ez is egy igen fontos fázis, és nem hagyható ki az optimális működés eléréséhez. A beszabályozás első lépése, hogy megmérjük, mit tud nyújtani valójában a kialakított rendszer. Mivel a légcsatorna rendszer nem azonos hosszúságú és méretű ágakból tevődik össze, minden szakaszhoz más ellenállás párosul, valamelyik kisebb, valamelyik nagyon ellenállású. A levegő arra irányul, amerre könnyebben utat talál, ezért az fordulhat elő, hogy egyes helyiségekben több, míg más helyiségekben akár egyáltalán nincs légáram. A mérés után következik a beszabályozási szakasz, amely során beállítjuk a tervezőasztal mellett kiszámolt értékeket. Minden egyes helyiségben a megfelelő mennyiségű levegő kell, hogy áramoljon. (Ebben az esetben még a ventilátorok is hozzáigazíthatóak a rendszerhez).
Szűrők:
A körülöttünk lévő levegő különféle szennyező anyagokkal van tele. Szennyező anyag a por, a füst, a pára, gőzök, aeroszolok, természetes és mesterséges anyagok, stb. Különböző osztályú szűrők rendszerbe való beépítésével lecsökkenhetjük ezen anyagok bejutási arányát. A szennyező anyagok méretben és tulajdonságban is eltérnek egymástól, ezért egyféle szűrővel sajnos nem tudjuk elvégezni a feladatot, különböző osztályozású szűrőket kell használnunk. Többek között léteznek pollenszűrők, porszűrők, zsírszűrők, szénszűrők (szagok ellen). A levegő szennyezettsége az épület elhelyezkedésétől nagyban függ, ezért a szűrők élettartama eltérhet. A szűrők tisztasága viszont nagyon fontos, emiatt bizonyos időközönként ajánlott ellenőrizni, és tisztítani, szükség esetén cserélni őket.
Légfűtő és léghűtő funkciók:
A szellőző levegő fűtésére és hűtésére számos megoldás létezik. Különböző hőcserélő fajtákból választhatunk, amelyek hőforrása lehet elektromos, fűtő- hűtővíz vagy talajhő. Azt meg kell említenünk, hogy a levegő hőkezelése nem a leggazdaságosabb megoldás, melynek oka a levegő hőszállító képességének alacsony szintjéből, és az ebből következő nagy mennyiségű levegőszállítási többlet energia igényből adódik. Ebből következik, hogy a szellőző rendszer fűtési, illetve hűtési igénye csak a levegő temperálására (környezeti hőmérsékletre történő állítása) korlátozódik. Ezáltal az épület hőveszteségét és nyereségét mindenképp a fűtő- illetve hűtőrendszernek kell fedeznie.
Légcsatorna hálózat légtömörsége:
A tömítetlen légcsatorna veszteséges, illetve zajos is lehet. A csatorna rendszerben kisebb-nagyobb rések maradhatnak, a rögzítési eljárások, a szerelés, illetve maguk az elemek rossz kapcsolódása következtében. Ezekre a hibákat minimalizálhatjuk megfelelő anyag és szigetelőanyag használatával.
Szigetelés:
A szállított levegő és a beltéri levegő hőmérséklete között jelentős különbség adódhat, és a levegőben lévő nedvesség könnyen kicsapódhat ezen szakaszok fémcsatorna falán. Ezért, hogy ez ne okozzon problémát az adott szakaszokat ún. zárt cellás hőszigeteléssel látjuk el, ez a szigetelés segít lecsökkenteni az adott szakasz hőveszteségét is, így a művelet kétszeresen megtérülhet.
Karbantartás:
Ezen rendszerek minimális karbantartással elüzemelnek. A legfontosabb, hogy a szűrőbetétek és a légrácsok megfelelően tiszták legyenek a szabad légáramlás érdekében. Ezért ajánljuk a 3 havonta történő ellenőrzést. A környezet szennyezettségétől függően a szűrőket minimum 6, de legfeljebb 12 hónap után javasoljuk cserélni. A külső légrácsokat is évente egyszer ellenőrizni kell, eltömődés esetén egyszerűen kitakaríthatóak egy kefe segítségével. Hosszú távon természetesen elkerülhetetlen, hogy a teljes légcsatornát ki kelljen tisztíttatni, erre különböző megfelelő eszközök és eljárások léteznek.